Ladik-Samsun blogumuza hos geldiniz ** Welcome to our blog Ladik-Samsun ** Willkommen in unserem Blog Ladik-Samsun ** Welkom op onze blog Ladik-Samsun ** Bienvenue sur notre blog Ladik-Samsun ** Bienvenidos a nuestro blog Ladik-Samsun ** Bem-vindo ao nosso blog Ladik-Samsun ** Benvenuti sul nostro blog Ladik-Samsun ** selamat datang di blog kami Samsun-Ladik ** مرحبا بكم في بلوق Ladik - سامسون ** Добро пожаловать на наш блог Ладик-Самсун ** Velkommen til vores blog Ladik-Samsun ** Καλώς ήρθατε στο blog μας Ladik-Samsun ** ברוכים הבאים אל הבלוג שלנו Ladik-Samsun ** आपका स्वागत है हमारे ब्लॉग Ladik करने सैमसन **.

20 Ocak 2009 Salı

Yukarigölyazi Köyü

Yukarigölyazi KöyüNÜFUSU: 45
HANE SAYISI: 12
TELEFON KODU:
İLÇEYE UZAKLIĞI: 7 KM


MUHTAR: MUHSIN ARI

BABA ADI: MUSTAFA
DOGUM YERI: LADIK
DOGUM TARIHI: 03.05.1954
TELEFON:TARİHÇESİ

İlçenin en eski köyü olduğu sanılmaktadır. İlk yerleşen ailelerin Muslubaşoğulları, Akpaşaoğulları ve Dervişoğullarıdır. Muslubaşoğulları olarak bilinen sülalenin Musul’dan geldikleri, Musul Paşa nezaretinde yerleştirildikleri rivayet edilmektedir.

Yukarı İnoz olarak da bilinen köy, köy adlarının değiştirilmesinden sonra Yukarıgölyazı adını almıştır. Aşağıgölyazı arasındaki arazilerdeki kazı çalışmalarında eski kalıntılara (hamam, mezarlık, kilise vb.) rastlanması çok eski ve önemli bir yerleşim yeri olduğunu göstermektedir.

Ladik Gölü’nün ve çevresindeki köylerin en güzel görüldüğü yerleşim yeri konumundadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder