Ladik-Samsun blogumuza hos geldiniz ** Welcome to our blog Ladik-Samsun ** Willkommen in unserem Blog Ladik-Samsun ** Welkom op onze blog Ladik-Samsun ** Bienvenue sur notre blog Ladik-Samsun ** Bienvenidos a nuestro blog Ladik-Samsun ** Bem-vindo ao nosso blog Ladik-Samsun ** Benvenuti sul nostro blog Ladik-Samsun ** selamat datang di blog kami Samsun-Ladik ** مرحبا بكم في بلوق Ladik - سامسون ** Добро пожаловать на наш блог Ладик-Самсун ** Velkommen til vores blog Ladik-Samsun ** Καλώς ήρθατε στο blog μας Ladik-Samsun ** ברוכים הבאים אל הבלוג שלנו Ladik-Samsun ** आपका स्वागत है हमारे ब्लॉग Ladik करने सैमसन **.

25 Ocak 2009 Pazar

Büyükkizoglu Köyü

Büyükkizoglu KöyüNÜFUSU: 302
HANE SAYISI: 110
TELEFON KODU: 771
İLÇEYE UZAKLIĞI: 4 KM


MUHTAR: NADI SOYSAL

BABA ADI: NECIP
DOGUM YERI: LADIK
DOGUM TARIHI: 25.03.1960
TELEFON: 771 26 23TARİHÇESİ VE GÖRÜNÜMÜ

İlçenin 4 km doğusunda bulunan köy ilçenin Türklerin egemenliğine girdiği tarihten itibaren yerleşim alanı olduğu sanılmaktadır. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Sultan Mesut zamanında Ladik'in yönetiminin Kızoğlularına bırakıldığından ve de bu isimle büyük bir köyün olduğundan bahsedilmektedir.

Köyde soyadının fazla oluşu ( 43 tane ) bu köyde yaşayanların farklı boylarda ve yerlerden gelmiş olabileceğinin işaretidir.

Osmanlılar döneminde de Kızoğluya Kebir ( Büyükkızoğlu ) diye isimlendirilmiştir. İlçeye yakın oluşu, bol sulara, orman alanına sahip oluşundan dolayı ilçe ile birlikte anılmaktadır. Okur yazarlık oranı çok yüksek olan köyümüzde devlet memuru ve öğretmen sayısı ( 150 ) dir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder