Ladik-Samsun blogumuza hos geldiniz ** Welcome to our blog Ladik-Samsun ** Willkommen in unserem Blog Ladik-Samsun ** Welkom op onze blog Ladik-Samsun ** Bienvenue sur notre blog Ladik-Samsun ** Bienvenidos a nuestro blog Ladik-Samsun ** Bem-vindo ao nosso blog Ladik-Samsun ** Benvenuti sul nostro blog Ladik-Samsun ** selamat datang di blog kami Samsun-Ladik ** مرحبا بكم في بلوق Ladik - سامسون ** Добро пожаловать на наш блог Ладик-Самсун ** Velkommen til vores blog Ladik-Samsun ** Καλώς ήρθατε στο blog μας Ladik-Samsun ** ברוכים הבאים אל הבלוג שלנו Ladik-Samsun ** आपका स्वागत है हमारे ब्लॉग Ladik करने सैमसन **.

20 Ocak 2009 Salı

Hasirci Köyü

Hasirci KöyüNÜFUSU: 244
HANE SAYISI: 58
TELEFON KODU: 771
İLÇEYE UZAKLIĞI: 5 KM


MUHTAR: SEYITAHMET SEVINC

BABA ADI: SABAN
DOGUM YERI: LADIK
DOGUM TARIHI: 01.01.1951
TELEFON: 771 27 51TARİHÇESİ


Köye gelenlerin hangi tarihte geldiğine dair hiçbir kayıt olmamasına rağmen yaşlıların ifadesine göre köyün kuruluşu 1700 yıllarına kadar uzanmaktadır. Elimizde tarihi hiçbir yazılı doküman olmamasına rağmen 1952’ de ölen Alişan Oğuz ve oğlu Mustafa Oğuz’un anlattıklarına göre Hasırcı’yı kuranlar cenazelerini mezara koyarken kefen yerine hasıra sardıkları için köye "Hasırcı" denilmiştir.

İmamoğulları soyunun, aslen Orta Asya kökenli olduğu ve hayvanlarını otlatmak amacıyla göçebe olarak Erbaa’dan Hasırcı’ya geldikleri söylenilmektedir. Aliosmanlar ve Karasaitler Kavak ilçesinin Duman; Ahmetağalar, İnoz köylerinden; Kelahmet, Delihasanlar ve Alidayılar aileleri ise merkezinden göç ederek buraya yerleşmişlerdir.

Bu ailelerden İmamoğulları “Oğuz”, Aliosmanlar,, “Bilgin” ve “Biricik”; Ahmetağalar “Sevinç”; Kelahmetler ve Delihasanlar “Telli”; Alidayılar “Kocaali”; Karasaitler de “Ömür” soyadını almışlardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder