Ladik-Samsun blogumuza hos geldiniz ** Welcome to our blog Ladik-Samsun ** Willkommen in unserem Blog Ladik-Samsun ** Welkom op onze blog Ladik-Samsun ** Bienvenue sur notre blog Ladik-Samsun ** Bienvenidos a nuestro blog Ladik-Samsun ** Bem-vindo ao nosso blog Ladik-Samsun ** Benvenuti sul nostro blog Ladik-Samsun ** selamat datang di blog kami Samsun-Ladik ** مرحبا بكم في بلوق Ladik - سامسون ** Добро пожаловать на наш блог Ладик-Самсун ** Velkommen til vores blog Ladik-Samsun ** Καλώς ήρθατε στο blog μας Ladik-Samsun ** ברוכים הבאים אל הבלוג שלנו Ladik-Samsun ** आपका स्वागत है हमारे ब्लॉग Ladik करने सैमसन **.

11 Şubat 2012 Cumartesi

Ladik Akdağ'da Kayak Keyfi

Ladik Akdağ'da Kayak Keyfi
11 Şubat 2012 Cumartesi

Samsun'da etkili olan kar, Ladik İlçemizdeki Akdağ Kış Sporları ve Kayak Merkezi'ni de cazibe merkezi haline getirdi.

Kayakçılar, Akdağ'ı mesken tutup karın keyfini çıkardı. İlçede sıfırın altında 10 derece olan hava sıcaklığı Ladik Gölü'nü de dondurdu. Buz tutan gölün üzeri de beyaz örtüyle kaplandı.

Ladik İlçesi'ne 7 kilometre uzaklıkta bulunan Akdağ Kış Sporları ve Kayak Merkezi Samsun ve çevre illerden gelen birçok kayak severe ev sahipliği yapmaya başladı. 2 yıldan bu yana faaliyette olan kayak merkezi 1300 metrelik telesiyej ve 1675 metrelik de pisti ile kayak severlerin en uğrak mekanlarından biri oldu. Özellikle de kar yağışının etkili olduğu son günlerde Akdağ'a, çok sayıda kişi akın etti. Orta Karadeniz bölgesindeki tek kayak merkezi olan Ladik Akdağ'a yoğun kar yağışı nedeniyle 1 metreyi aşan kar kalınlığı nedeniyle 7'den 70'e herkes kayak yapmaya geldi.

Hafta sonları turlarla bölgeye gelenler kar yağışı altında kayak yaparak eğlendi. Kayak yapmasını bilmeyenler de kızaklarla kaydı. Çocukları ile birlikte Ladik Akdağ'a gelen kadınlar kızakla karda kaydı. Zaman zaman anneler kızakla çocukları itekleyip kaydırdı, bazen de çocuklar annelerini karda eğlendirdi. 58 yaşındaki Havva Bulut, "Buraya eğlenmeye geldik. Çocuklarımızla birlikte karda kaymanın keyfini çıkarıyoruz. Bizim içinde değişiklik oldu. Buranın kayak merkezi olarak açılması biz kadınlar içinde stres atmamız için iyi oldu. Çok eğleniyoruz" dedi.

Hava sıcaklığının sıfırın altında 10 olduğu ilçede Ladik Gölü de buz buttu. 870 hektarlık alana sahip olan gölün üzeri buz tutup beyaz örtüyle kaplandı. Turna Balığı, sazan, kızıl kanat, tatlı su ıstakozu gibibalık türlerinin bulunduğu gölün buz tutan yüzeyinde çok sayıda kişi yürüdü.

Diğer taraftan kar yağışının bugün etkisinin azalmasıyla birlikte köy yolları da açılmaya başladı. Samsun'da 123, Ordu'da 270, Çorum'da 92 ve Sinop'ta da 88 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu belirtildi.

Kaynak: Doğan Haber Ajansı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder