Ladik-Samsun blogumuza hos geldiniz ** Welcome to our blog Ladik-Samsun ** Willkommen in unserem Blog Ladik-Samsun ** Welkom op onze blog Ladik-Samsun ** Bienvenue sur notre blog Ladik-Samsun ** Bienvenidos a nuestro blog Ladik-Samsun ** Bem-vindo ao nosso blog Ladik-Samsun ** Benvenuti sul nostro blog Ladik-Samsun ** selamat datang di blog kami Samsun-Ladik ** مرحبا بكم في بلوق Ladik - سامسون ** Добро пожаловать на наш блог Ладик-Самсун ** Velkommen til vores blog Ladik-Samsun ** Καλώς ήρθατε στο blog μας Ladik-Samsun ** ברוכים הבאים אל הבלוג שלנו Ladik-Samsun ** आपका स्वागत है हमारे ब्लॉग Ladik करने सैमसन **.

4 Haziran 2010 Cuma

Turizmde yeni sektör domuz avcılığı

Turizmde yeni sektör domuz avcılığı
04 Haziran 2010 Cuma

Avrupa ülkelerinden domuz avlamak için Samsun'a gelen yabancı turistler, para ödeyip domuz avlıyor, konaklayarak döviz bırakıyor.

Domuz avcılığının teşvik edilerek 'avcılık turizmi'nin geliştirilmesi için Çevre ve Orman Müdürlüğü çalışma başlattık. Özellikle Vezirköprü, Ladik ilçelerinde domuz avcılığı ihale edilerek, özel sektör tarafından işletilerek yabancı turistlerin avcılık ile Samsun'a çekilmesi planlanıyor. Samsun'daki domuz avcılığı uygulamasını duyan Fransa, İspanya ve İtalya'dan gelen avcılar Ladik ilçesinde gerekli izinleri alarak avlandı.

Ladik ilçesindeki av uygulaması ihale edilerek özel bir şahıs tarafından işletilirken, Vezirköprü ilçesinde de domuz avcılığının ihale edilmesinde son aşamaya gelindi. Yıllık 30 domuzun kota olarak konulduğu avcılık uygulamasında, avcılar bir domuz için 300 TL, artan her bir domuz sayısı için ise iki katı olmak üzere ücret ödüyor. İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'nde yatırılan ücretlerden, köyle tüzel kişilikleri de pay alarak gelir sağlıyor.

Samsun'da gelen turistler konaklama ve diğer ihtiyaçlarını karşılayarak döviz ise ayrıca bırakıyor. İl Çevre ve Orman Müdürü Ömer Albayrak, domuz avcılığının Samsun'da girerek geliştiğini, özellikle yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiğini söyledi. İlk avcı kafilesinin avlanmasını tamamlandığını, ikinci bir avcı kafilesinin beklendiğini belirten Albayrak, avcılık turizmi ile Samsun'da turizmin gelişimine ve tanıtımına katkı sağlandığını, uygulamanın her kesimi memnun ettiğini kaydetti.

Kaynak: İHA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder