Ladik-Samsun blogumuza hos geldiniz ** Welcome to our blog Ladik-Samsun ** Willkommen in unserem Blog Ladik-Samsun ** Welkom op onze blog Ladik-Samsun ** Bienvenue sur notre blog Ladik-Samsun ** Bienvenidos a nuestro blog Ladik-Samsun ** Bem-vindo ao nosso blog Ladik-Samsun ** Benvenuti sul nostro blog Ladik-Samsun ** selamat datang di blog kami Samsun-Ladik ** مرحبا بكم في بلوق Ladik - سامسون ** Добро пожаловать на наш блог Ладик-Самсун ** Velkommen til vores blog Ladik-Samsun ** Καλώς ήρθατε στο blog μας Ladik-Samsun ** ברוכים הבאים אל הבלוג שלנו Ladik-Samsun ** आपका स्वागत है हमारे ब्लॉग Ladik करने सैमसन **.

19 Ekim 2009 Pazartesi

Samsun-Ankara arası hızlı tren projesi

Samsun-Ankara arası hızlı tren projesi
19 Ekim 2009 Pazartesi


AK Parti Samsun İl Başkanı Adem Güney, Samsun-Ankara arası hızlı tren projesinin hayata geçeceğini müjdeleyerek, "Bu yatırımla Samsun-Ankara arası ulaşımı 2 saat 15 dakikaya düşecek" dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Adem Güney, Samsun-Ankara arasında sefer yapacak olan hızlı tren projesinin hayata geçeceğini söyledi. Güney, Samsunda demiryolu ulaşımı ile ilgili yapılacak yatırımlarla ilgili gerçekleştirdiği açıklama da üç ayrı müjdeli haber verdi.

Hızlı tren Samsun'a gelecek

Samsun-Ankara arasında yapılacak hızlı tren yatırımının Ankara-Sivas güzergahıyla bağlantılı olacağını kaydeden AK Parti İl Başkanı Adem Güney, "Samsun-Ankara arasında yapılacak hızlı tren yatırımı için Yozgat-Yerköy'den bir hat çıkarılacak. Ve bu yatırım Çorum, Amasya ve Samsun bağlantıları tamamlanarak noktalanacak. Bu yatırımla hızlı tren Samsun'a gelmiş olacak. Bu sayede, Samsun-Ankara arası ulaşımı da 2 saat 15 dakikaya düşecek" dedi.

Yük trenleri hızlanacak

Samsun'da demir yolu ulaşımı ile ilgili ciddi yatırımların olduğunu vurgulayan Güney, hızlı tren müjedesinin yanı sıra yük taşımacılığında da önemli gelişmelerin olacağını belirtti. Ladik-Samsun arası demiryolu güzergahında iyileştirmeler yapılacağını açıklayan AK Parti İl Başkanı Adem Güney, bu sayede 30 kilometre hız kapasitesi bulunan yük trenlerinin 100 kilometreye çıkacağına dikkat çekti.

Üç günlük yol, bir güne inecek


Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Adem Güney, yük taşımacılığında da yaşanacak gelişmelerin, Samsun ekonomisine büyük katkı sağlayacağına işaret ederek "Ladik-Samsun arasında ki demiryolu güzergahında standartların üzerinde bir eğim var. Bu eğim yapılacak iyileştirmelerle maksimum düzeye getirilecek. Şuan yük trenlerinin hız ortalaması 30 kilometre. Gerçekleşecek çalışmalarla trenlerin sürati 100 kilometre'ye çıkarılacak. Bu da üç günde Ankara'ya giden bir yükü veya Irak sınırına giden yükün, bir günde yerine ulaşmasını sağlayacak. Ladik ve Samsun arasında ki demiryolu hattında lokomotifin çekiş kapasitesi de 270 ton'dan, bin tona çıkarılacak. Demiryollarında yapılacaak bu iyileştirmelerle özellikle güneyden, kuzeye gidecek yükler nedeniyle Samsun transit bir geçiş üssü olacak" diye konuştu.

Öte yandan Güney, yaptığı açıklamada Fatsa-Bolaman arası demiryolu güzergahı kapsamında Samsun'a da bir tren yolu hattının döşeneceğinide dile getirdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder