Ladik-Samsun blogumuza hos geldiniz ** Welcome to our blog Ladik-Samsun ** Willkommen in unserem Blog Ladik-Samsun ** Welkom op onze blog Ladik-Samsun ** Bienvenue sur notre blog Ladik-Samsun ** Bienvenidos a nuestro blog Ladik-Samsun ** Bem-vindo ao nosso blog Ladik-Samsun ** Benvenuti sul nostro blog Ladik-Samsun ** selamat datang di blog kami Samsun-Ladik ** مرحبا بكم في بلوق Ladik - سامسون ** Добро пожаловать на наш блог Ладик-Самсун ** Velkommen til vores blog Ladik-Samsun ** Καλώς ήρθατε στο blog μας Ladik-Samsun ** ברוכים הבאים אל הבלוג שלנו Ladik-Samsun ** आपका स्वागत है हमारे ब्लॉग Ladik करने सैमसन **.

8 Ocak 2010 Cuma

Norveç'te ölen Döndü Tulum toprağa verildi

Norveç'te ölen Döndü Tulum toprağa verildi
08 OCAK 2010 CUMA

Ladik ilçemizin Başlamış köyünden Oslo'ya göç eden kızı Canan Uçarlı'nın (45) evinde 6 yıldır yaşayan Döndü Tulum (63), pazar günü kalp krizi geçirmiş; yakınları çağırdıkları ambulansın geç kalmasını gerekçe göstererek tepki verince, Norveç polisi tarafından darp edilerek etkisiz hale getirilmişti. Bu sırada müdahalede bulunulmayan anne Döndü Tulum hayatını kaybetmişti.

Döndü Tulum'un cenazesi Türk Hava Yolları'na (THY) ait uçakla aktarmalı olarak İstanbul üzerinden akşam saat 20.30 sıralarında Samsun Çarşamba Havaalanı'na, oradan da Havza ilçesine götürülmüştü. Sabah saatlerinde ilçedeki evlerinden alınan cenaze, cenaze namazının kılınacağı Kevser Camii önüne getirildi. Döndü Tulum'un yakınları, cenaze başında gözyaşı döktüler. Cenazeye Havza Kaymakamı Erol Rüstemoğlu, Ladik Kaymakamı Kadir Perçi, Döndü Tulum'un yakınları ve kalabalık vatandaş topluluğu katıldı.

BİZ YAPSAK BARBAR DERLERDİ

Cenaze namazından önce basın açıklaması yapan oğulları Kutluay Tulum, İlkay Tulum ve Sezai Tulum, "Annemiz saat 11.30 sıralarında bulantı, kusma şikayetlerinde bulundu. Bir yandan evde annemize müdahale ederken bir yandan da ambulans talebinde bulunduk. Hastane ile evimiz arası 2 dakika olmasına, 9 defa aramamıza rağmen oradakilere bir türlü derdimizi anlatamadık. Ancak ambulanstan önce Norveç polisi gelip bizleri tartaklayarak müdahalede bulundu. Telsiz kayıtlarında ambulans ile polis arasında geçen konuşmada 'basit bir olay' deniliyor. Sağlık görevlileri de elleri ceplerinde, ağır hareketlerle, umursamaz bir vaziyette idiler. Bütün yalvarmalarımıza rağmen 'annemiz ölüyor müdahale edin' dememize rağmen polis anlayamadığımız bir sebeple bizi tartakladı. Bu olay Türkiye'de olsa bizleri barbarlıkla suçlayacaklardı, bu işin peşini bırakmayacağımız gibi devletimizden de Norveç'e bir ekip göndererek olayın incelenmesini talep ediyoruz" dediler.

IRKÇILIK YAPTILAR

Döndü Tulum'un çocukları, "Irkçılık yaptılar, bizi kendilerinden görmediler, ikinci sınıf insan muamelesi yaptılar. Norveç dünyanın en zengin ülkesi, ancak insan hakları açısından en fakir ülkesi. Annemiz kalp krizinden ölmedi. Elimizde ölüm raporu var" ifadelerini kullandı. Kevser Camii'ndeki cenaze namazını Havza Müftüsü Lütfi Kocatürk kıldırdı. Cenaze Ladik ilcemizin Başlamış köyü'ne götürülerek defnedildi. Merhume'nin burada, 18 yıl önce trafik kazasında kaybettiği eşinin yanına defnedildiği öğrenildi.Kaynak: İHA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder