Ladik-Samsun blogumuza hos geldiniz ** Welcome to our blog Ladik-Samsun ** Willkommen in unserem Blog Ladik-Samsun ** Welkom op onze blog Ladik-Samsun ** Bienvenue sur notre blog Ladik-Samsun ** Bienvenidos a nuestro blog Ladik-Samsun ** Bem-vindo ao nosso blog Ladik-Samsun ** Benvenuti sul nostro blog Ladik-Samsun ** selamat datang di blog kami Samsun-Ladik ** مرحبا بكم في بلوق Ladik - سامسون ** Добро пожаловать на наш блог Ладик-Самсун ** Velkommen til vores blog Ladik-Samsun ** Καλώς ήρθατε στο blog μας Ladik-Samsun ** ברוכים הבאים אל הבלוג שלנו Ladik-Samsun ** आपका स्वागत है हमारे ब्लॉग Ladik करने सैमसन **.

4 Ekim 2010 Pazartesi

Tarihi ambarlardan açik hava müzesi yapiliyor

Tarihi ambarlardan açık hava müzesi yapılıyor

Ladik ilçemize bağlı 56 köydeki kaybolmaya yüz tutmuş ambarların bir kısmı çevre düzenlemesi yapılmış bir bölgede açık ve fonksiyonel bir müze haline getirerek turizm merkezi oluşturulması için çalışma başlatıldı.

Kaymakamlık Kültür, Turizm, Tanıtım ve Proje Ofisi tarafından yürütülen, başta Kültür Bakanlığı, Samsun Valiliği olmak üzere yerel ve yurtdışı kaynaklardan geniş destek bulan, 18 aylık bir proje olarak öngörülen Ambar Köy Projesi, uygulanmaya başlandı. Projede Ladik ilçesine bağlı 56 köydeki kaybolmaya yüz tutmuş ambarların çevre düzenlemesi yapılmış bir bölgede açık ve fonksiyonel bir müze haline getirerek alternatif bir turizm merkezi oluşturulması hedeflendi.

AB fonları olmak üzere İŞKUR Samsun İl Müdürlüğü ile varılan mutabakatla projeye eylül-aralık döneminde toplam bütçesi 79 bin TL ambar köy çevre düzenlemesi için ayrıca destek sağlandı. Ambar Köy'ünde projelendirilen çalışmada, öncelikle ilçede alternatif ve fonksiyonel bir turizm merkezi oluşturup tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkarak ahşap kültürünün gelecek nesillere aktarmak, göçü engellemek ve geri dönüşü sağlayarak işsiz gençlere, genç kızlara ve ev kadınlarına alternatif geçim kaynakları sağlanması amaçlandı.


Türkiye'de örnek bir projenin uygulandığını belirten İlçe Kaymakamımız Kadir Perçi, "Az Bütçeyle Çok İş" sloganıyla projeyi en verimli şekilde kullanılmaya çalışıldığını, ambarların kurulumu ve dizaynı çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Projenin ülkede örnek projeler arasında olduğunu ifade eden Perçi, ilgi çeken görünüşüyle bölgeye önemli katkı sağlayacağını kaydetti.

Kaynak: İHA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder