Ladik-Samsun blogumuza hos geldiniz ** Welcome to our blog Ladik-Samsun ** Willkommen in unserem Blog Ladik-Samsun ** Welkom op onze blog Ladik-Samsun ** Bienvenue sur notre blog Ladik-Samsun ** Bienvenidos a nuestro blog Ladik-Samsun ** Bem-vindo ao nosso blog Ladik-Samsun ** Benvenuti sul nostro blog Ladik-Samsun ** selamat datang di blog kami Samsun-Ladik ** مرحبا بكم في بلوق Ladik - سامسون ** Добро пожаловать на наш блог Ладик-Самсун ** Velkommen til vores blog Ladik-Samsun ** Καλώς ήρθατε στο blog μας Ladik-Samsun ** ברוכים הבאים אל הבלוג שלנו Ladik-Samsun ** आपका स्वागत है हमारे ब्लॉग Ladik करने सैमसन **.

21 Ekim 2010 Perşembe

Köylüler isyan ediyor

Köylüler isyan ediyor
17 Ekim 2010 Pazar

Ladik Ahmetsaray'da köylerinin merasının taş ocağı malzemesi çıkaracak olan firmaya verildiğini duyan başta kadınlar olmak üzere tüm köylüler, iş makinelerini köye sokmamak için 24 saat tırmıklı-sopalı nöbet tutuyor.

Ladik ilçemizdeki 156 haneli 700 nüfuslu tarım ve havyarcılıkla uğraşan Ahmetsaray köyünde yaklaşık 8 yıldır süren mera savaşı yılan hikayesine döndü. Bir firma, çimento üretim aşamasında kullanılan tras taşı çıkarmak için 404 dönüm meraya talip oldu.

Bölgede taş ocaklarının da bulunması nedeniyle dönemin kaymakamlığı, Mera Komisyonu'nun raporu doğrultusunda izin vermeyip, çalışmaları durdurdu. İdarenin değişmesinin ardından 404 dönüm arazi mera kapsamından çıkarıldı, köylülerin itirazı nedeniyle yeniden mera kapsamına alındı, daha sonra ilerleyen yıllarda 45 dönümü mera kapsamında çıkarılarak tras taşı çıkarılması için uygun görüldü.

2010 yılındaki gelişmeler üzerine köylüler Bölge İdare Mahkemesi'ne başvururken, meranın belli bir bölümünde bin 500 yıllık tarihi meraların bulunduğu gerekçesiyle de koruma altına alındı.

Tüm bu gelişmeler doğrultusunda köyden tras taşı çıkarmak isteyen firma, köylülerin taşlı, sopalı tırmıklı engellemesiyle karşılaştı. Firma temsilcilerinin jandarma eşliğinde tras taşı çıkaracağını haber alan köylüler topluca nöbete geçti. Yola traktörler konulurken, kadınlar ellerinde sopa ve tırmık nöbete tuttu, erkekler ise arkada kalkan oluşturdu.

Sürekli belirli aralıklarla köylüler yol üzerinde nöbet tutarken, ihbar üzerine diğer köylülerden de takviye geldi. İş makineleriyle yolda bekleyen köylüler, gelen giden olmayınca bir kısmını nöbette bırakıp, geri kalanları taş ocağı bölgesini kontrol etti.

Köylüler meralarının yok olmaması için organize olurken, "Çanakkale geçilmez. Ölmek var, dönmek yok" sloganları attı.

Hayvancılık ve tarımla geçinen köylülerin meraları hakkında 3 defa karar değiştiğini, yıllardır otlak olarak kullandıkları meranın tras taşı çıkarılmak için yok edilmek istendiğini belirten köy muhtarı Yusuf Gündüz, onlarca yöreye özgü başka yerde bulunmayan bitkinin yok olmak üzere olduğunu, hayvanları otlatacak yer kalmadığını, tarihi eserlerin ise yok olacağını ifade etti.

Köylülerin mücadelesinde kararlı olduğunu, köyün girişinde nöbet tuttuklarını, iş makinelerini sokmamak için beklediklerini dile getiren Gündüz, yetkililerden meranın korunması için yardım beklediklerini ifade etti.

Kaynak: (İHA)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder